Jak ograniczyć wydatki w gospodarstwie domowym? Wstęp do zagadnienia

Większość gospodarstw domowych, co jakiś czas staje w obliczu konieczności dokonania cięć w wydatkach. Choć tego bardzo nie lubimy, musimy sobie jakoś radzić w okresach, kiedy doskwiera nam niedobór gotówki. Aby ocenić gdzie można zredukować wydatki najlepiej jest rozpisać po dwóch stronach swoje średnie przychody i wydatki z poprzednich miesięcy. Prowadzenie w komputerze czy w notesie zapisów w ramach kontroli domowego budżetu to jak widać bardzo pożyteczny nawyk.

Kiedy wydatki stale przewyższają dochody trzeba dokładniej przyjrzeć się stronie kosztowej. Często już na pierwszy rzut oka widać gdzie wyciekają niepotrzebnie pieniądze. Wiele osób, pomimo faktu, że zarabia niewiele ma w zwyczaju jadać na mieście oraz kupować różne drobiazgi. To właśnie małe kwoty na takie wydatki jak coś do picia, baton czy kanapka w barze szybkiej obsługi sumarycznie tworzą duże sumy, które niepotrzebnie obciążają domowy budżet.

Przyglądając się opłatom związanym z użytkowanie mieszkania szybko dostrzeżemy, że to właśnie tutaj wydajemy całkiem spore pieniądze. Można, więc spróbować oszczędzania na zużyciu prądu i wody. Podstawową sprawą są żarówki energooszczędne oraz nawyk wyłączania światła i urządzeń, kiedy z nich nie korzystamy. Jest wiele osób, które mają komputer lub telewizor włączone prawie całą dobę a to pochłania naprawdę duże środki.

Jeśli chodzi o oszczędzanie wody to warto zainwestować w perlatory oraz po prostu zważać, by nie przelewać wody niepotrzebnie. W budżecie przeciętnej polskiej rodziny wiele środków pochłania także żywność. Warto, więc poszukać tańszych sklepów, sprawdzić ofertę dyskontów oraz robić duże zakupy raz na kilka tygodni by nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na paliwo.

Ponadto kupując czy to ubrania, czy kosmetyki albo przedmioty do wyposażenia mieszkania warto korzystać z sezonowych obniżek cen. Generalna zasada mówi, że gdy sytuacja domowego budżetu jest ciężka najpierw ucina się wydatki na rozrywki, a więc wyjścia do barów, do kina czy na pizzę. Ponadto warto rezygnować z tego, co jest drogie i jednocześnie nie służy zdrowiu. Chodzi tu przede wszystkim o alkohole, papierosy, chipsy i słodycze.

Komentarze:

 1. ja jestem mamą dwojki dzieci, do tego pracuje. wydawało mi sie ze ciezko bedzie z ntowowaniem wydatków domowych ale zrobiłam sobie taki dokument w komputerze no i zawsze wieczorem wpisuje co na co wydałam.Faktycznie mozna łatwo wtedy zauwazyc z czego mzoan zrezygnowac.

  Odpowiedz
 2. Witam,
  Aby ograniczyć wydatki trzeba wiedzieć na co się wydaje najwięcej.
  Mając taką wiedzę można ograniczyć wydatki.
  Ja tak zrobiłem a pomógł mi z tym program opiumsoft
  Program ma możliwość nakładania rocznych i miesięcznych ograniczeń na dowolną kategorię wydatków i gdy zbliżam się do końca ustalonego progu jestem o tym informowany. Polecam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz