Na temat taniego gotowania słów kilka

W gospodarstwach domowych, gdzie konieczne jest oszczędzanie pieniędzy bardzo często wprowadza się cięcie wydatków przeznaczanych na żywność. Aby poczynić tutaj znaczące oszczędności należy zmienić swoje nawyki zakupowe oraz nauczyć się gotować pyszne i tanie potrawy. Chcąc oszczędzać na zakupach spożywczych należy raczej omijać małe sklepy osiedlowe a zwłaszcza sklepy całodobowe bo to właśnie tam zwykle jest najdrożej. W poszukiwaniu tańszych produktów warto odwiedzać dyskonty, supermarkety oraz lokalne bazarki.

Doświadczona pani domu nawet przy dość ograniczonej palecie składników jest w stanie stworzyć ciekawe potrawy. Kluczem do oszczędzania podczas gotowania jest odpowiednie planowanie. W kuchni rozsądnej pani domu nigdy nic się nie marnuje. Dobrze zorganizowane panie domu planują jadłospis dla swojej rodziny nawet na kilkanaście dni naprzód. Ważne jest aby najpierw sprawdzić jakie produkty mamy w domu a dopiero później dokupywać brakujące składniki.

Jest wiele grup potraw, które uchodzą za pyszne i tanie. Mnóstwo takich dań znajdziemy w typowej kuchni polskiej. Są to przede wszystkim pierogi, kopytka, knedle, gołąbki, krokiety czy bigos. W dobrze zorganizowanej kuchni na obiad nie może zabraknąć aromatycznej zupy. Jest to potrawa nie bez powodu popularna w naszym kraju. Polskie zupy są sycące, pyszne i przede wszystkim tanie.

Odmian zup jest co najmniej kilkadziesiąt jednak najbardziej popularne u nas zupy to: pomidorowa, rosół, flaki, żurek, grochowa i ogórkowa. Niewielkim kosztem można zrobić nie tylko obiad ale także i ciasto czy deser. Przykłady najtańszych i jednocześnie bardzo dobrych ciast to: szarlotka, pleśniak, makowiec czy ciasto drożdżowe.

Dobrym sposobem na oszczędzanie jest także samodzielne przygotowywanie przetworów. Niektóre z nich możemy mieć prawie za darmo. Dotyczy to na przykład grzybów czy jagód zbieranych samodzielnie. Ponadto warto przygotować kiszone ogórki, buraczki, dżemy i kompoty. W okresie zimowych gdy warzywa i owoce są drogie będziemy mieć pod ręką pyszne i tanie dodatki do różnych potraw.

Komentarze:

  1. Ja kupuje warzywa, owoce, czy mieso kupuje na targach a reszte w hipermarketach. Poza tym staram sie gotowac w domu a nie jadac na miescie. Jest taniej i zdrowiej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz