Zakupy na raty – czy są naprawdę opłacalne?

Kupowanie jakiegoś produktu na raty jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą coś kupić, a nie mają całej kwoty w danej chwili. Ważne jest jednak, żeby kupować na raty to co jest nam naprawdę niezbędne, a nie to, co chcielibyśmy mieć, bo np. znajomi to mają, czy skusiła nas reklama. Warto przed zdecydowaniem się na zakup na raty, czy faktycznie dana rzecz jest nam konieczna i nie objedziemy się bez niej. Wiadomo, że np. w sytuacji, gdy zepsuła się pralka to trzeba kupić nową, ale np. zakup nowego telewizora, gdy stary jeszcze całkiem dobrze działa nie wydaje się niezbędnym zakupem.

Decydując się na zakup czegoś na raty trzeba pamiętać, że bierze się na siebie zobowiązanie finansowe i co miesiąc będzie to uszczuplać budżet domowy. Poza tym warto pamiętać, że kupowanie czegoś na raty wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Przeważnie cena produktu kupionego na raty jest wyższa od ceny produktu kupionego od razu za całą kwotę.

Decydując się na system ratalny warto sprawdzić, jakie są dodatkowe koszty, tzn. jakie jest oprocentowanie, ile wynoszą koszty ubezpieczenia kredytu, czy jest i ile wynosi prowizja itp. Warto również pamiętać, że w razie kłopotów z płaceniem rat naliczane są dodatkowe karne odsetki. Jak widać zakup czegoś na raty jest korzystną opcją, ale tylko w sytuacji, gdy czegoś naprawdę pilnie się potrzebuje, a nie ma możliwości zapłaty całej sumy.

Ponadto warto pamiętać, żeby nie brać kilku produktów na raty, gdyż wtedy z tych kilku rat uzbiera się spora suma, z której spłatą można mieć spore problemy.

Dodaj komentarz